Статьи

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

Видання «БІЗНЕС» спільно з grc.ua та KPMG Ukraine провели дослідження “HR в період пандемії”. Його результати показують: хоча абсолютній більшості респондентів (71%) вдалось уникнути масових скорочень, ситуація на ринку праці наразі неоднозначна.

Компанія Airbnb скоротила 1900 співробітників через “коронакризу” зі словами: “Це не ваша провина”. Walt Disney World має намір звільнити 43 тис. працівників, Uber — 3700.

З початку весни ситуація гіршала з кожним місяцем. Якщо у березні Міжнародна організація праці прогнозувала, що через пандемію роботу можуть втратити близько 25 млн жителів планети, то в квітні ця цифра зросла до 1,6 млрд.

Для порівняння: в Україні, за даними прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, через карантин роботу втратили понад 2 млн людей. Статистика Державного центру зайнятості (ДЦЗ) дещо оптимістичніша: станом на 12 травня 2020 р. ДЦЗ зареєстрував 482,6 тис. безробітних. Але це на 58% більше, ніж у травні 2019 р. І найбільший приріст припав саме на карантинні місяці. Починаючи з 12 березня в службі зайнятості зареєструвались 190,4 тис. осіб.

Експерти констатують: якщо до кризи ринок праці “контролювали” працівники, то зараз — роботодавці. Вони жорстокіше диктують умови, рівень оплати чи бенефіти, адже високий рівень безробіття обумовлює великий вибір кандидатів.

Однак бум скорочень в Україні вже пройшов, як свідчать результати дослідження “HR в період пандемії”. Про це, а також про те, як зміниться ринок праці, які вирують настрої серед HR, чи повернуться зарплати на докарантинний рівень та на які професії буде попит після карантину, — в матеріалі.

Пандемічний шок

Юлію Гуріну скоротили з комерційного сайту, але цей факт вона сприйняла спокійно. “Час такий, що не доводиться ображатися”, — каже копірайтерка. Навпаки, коли після звільнення вона розмістила пост у соцмережах, там з’явилася маса пропозицій роботи.

З недіджитальними професіями ситуація гірша. “До карантину я був будівельником і замовлень було вдосталь. А тільки-но ввели карантинні обмеження, замовлення, як кажуть, “злетіли” — об’єкти “заморозили” самі замовники з остраху за завтрашній день”, — зізнається київський маляр Олексій Птуха.

Але ентузіазму він не втратив і поїхав на малу батьківщину займатися сільським господарством, паралельно здобувати якусь іншу професію та вчити англійську.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

Втім, тривожність не залишає й тих, кому пощастило утриматись на роботі. Наприклад, компанія — оператор зв’язку “Датагруп” не скоротила жодного з 2 тис. працівників, однак керівництво зізнається, що люди нервують.

Як розповів Михайло Шелемба, СЕО “Датагруп”, в ефірі CEO Vision, “по-перше, співробітникам страшно за своє життя та здоров’я (через епідемію COVID-19. — Ред.). Були ті, хто боявся ходити на роботу. 45% ми перевели на віддалену роботу, а 55% працювали в іншому режимі. По-друге — є страх за своє майбутнє та свої доходи. У багатьох працівників у сім’ї на початку карантину скоротили чи звільнили дружину чи чоловіка. І це накладає невизначеність”.

Експерт ринку праці та засновник рекрутингової агенції “Борщ — Рекрутинг Майбутнього” Сергій Марченко констатує: основні скорочення в Україні відбулися на початку карантину, а зараз більшість компаній цей процес припинили.

Рубікон скорочень персоналу та видатків перейдено, підтверджує дослідження “HR в період пандемії”. Згідно з його результатами, 7,6% компаній персонал вже скоротили, 21% роботодавців планують і далі скорочувати персонал, 71% збережуть природну плинність.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

За даними Держслужби зайнятості, серед безробітних, зареєстрованих в останні місяці, 51% звільнені за угодою сторін, 15% — у зв’язку із закінченням строку договору. І лише 9% пішли за власним бажанням, а 7% були скорочені.

На початок квітня найбільше скорочення кількості як вакансій, так і резюме спостерігалось у сфері обслуговування, туризмі та роздрібній торгівлі.

При тому, що звільнення уповільнились, зупинився і процес найму. За даними пана Марченка, 46% компаній припинили набір нового персоналу.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

“Кількість вакансій на українських джоб-сайтах скоротилася більш ніж удвічі. Якщо на початку карантину на одному з найбільших сайтів пошуку вакансій було понад 60 тис. вакансій, зараз — всього близько 25 тис.”, — констатує Сергій Марченко.

Посткарантинний світ

Як пожартував громадський діяч, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар в ефірі Human Capital Talks: "Українські підприємці не мають впевненості у завтрашньому дні, тому що ніхто не знає яким і коли буде завтрашнє дно". Після закінчення карантину близько половини людей, що втратили роботу, не зможуть одразу працевлаштуватися, вважає пан Марченко. Безробіття буде безпрецедентно високим для останніх років — на рівні 12-15% за методологією МОП.

На думку кар’єрного коуча та HR-ентузіастки Вікторії Сафронової, є два основні сценарії, за якими далі працюватимуть компанії. Перший — оптимізація бізнес-процесів. “І після карантину на плечі співробітника може лягти додатковий або змінений функціонал. У цьому випадку про додатковий найм мова не йтиме”, — зауважує вона.

Другий сценарій — компанія знову набирає обертів і може знов поступово наймати співробітників у команду. Проте навіть за другого сценарію не варто забувати про неочікувані повороти, адже поновлення найму відбуватиметься не дуже швидко й за умови, що компанія відновить свої потужності. Але й зараз є компанії і сфери економіки, які продовжують найм в звичайному режимі.

Фармацевтична група компаній Novartis не припиняла набір нового персоналу. “Наш бізнес є стабільним, і ми продовжуємо інвестувати в людей. Але ми також повинні бути виважені у своїх інвестиціях, враховуючи невизначеність”, — пояснює Наталія Йовка, керівниця відділу персоналу групи компаній "Новартіс".

Заступник директора відділу персоналу “Huawei Україна” Володимир Білавка зауважує, що кількість запланованих ними вакансій суттєво зменшилась, але це тимчасово та пов’язано з карантинними обмеженнями.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

Утриматися на своєму місці мало — важливо ще зберегти зарплатню, наголошують спеціалісти. Згідно з опитуванням “HR в період пандемії”, у найближчі місяці 35,2% роботодавців збираються зменшувати розмір оплати праці, тоді як 64,7% відповіли, що залишать існуючий рівень. Але чи варто радіти такому результату, кажуть експерти, адже майже половина респондентів під час карантину вже зменшила оплату працівникам.

“Підвищення зарплат якщо і будуть, то, швидше за все, поодинокі, — дає невтішний прогноз Юлія Дрожжина, спеціалістка експертно-аналітичного центру grc.ua. — Вже зараз, зарплатні очікування претендентів знизилися майже на 10%”.

Компаніям немає з чого повернути зарплати на докарантинний рівень, пояснює ситуацію коуч Вікторія Сафронова, й у цьому випадку вибір надається співробітнику: готовий він залишатися працювати на таку зарплату чи вважає за краще шукати іншу роботу.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

“Більшість кандидатів ніби завмерли, адже до цього місця та умов роботи вони звикли, хоч і зі зменшеною платнею, а шукати нову роботу в нинішніх умовах може бути ризиковано, бо впевненості у завтрашній роботі й усіх процесах найму та адаптації немає”, — резюмує пані Сафронова.

Вона вважає, що для робітників стабільність стала куди ціннішою, аніж новий челендж з пошуку роботи. Що стосується тих, хто залишився в компанії, то деякі роботодавці прискіпливіше дивитимуться на їхню роботу й застосовуватимуть радикальні методи.

“Статистика менеджменту говорить наступне: завжди є 10% неефективних співробітників і 5% тих, яким можна з легкістю сказати “до побачення”, 20% зазвичай надефективні. Тому боротьба точитиметься саме за цих 20%. Криза вимагає швидко приймати рішення, а не розтягувати надання другого шансу нерезультативним”, — зазначає Дмитро Шимків, голова ради директорів фармацевтичної компанії “Дарниця”.

Експерти одностайні: за таких умов варто очікувати скорочення реальних заробітних плат по країні у середньому на 10%. А у деяких галузях і компаніях — до 30-50%.

Ким бути

Великий тиск на ринок праці можуть спричинити заробітчани, що повернулись з-за кордону, — від початку карантину їх вже близько 2 млн.

Але за прогнозом Сафронової, певна частка заробітчан мають фінансову “подушку” і залишаться в Україні тимчасово. Мовляв, ці люди не мають альтернативи працевлаштування тут і звикли до іншого рівня життя.

Інша ситуація в тих, кому нема куди повертатися, зокрема заробітчанам сфери HoReCa. Адже, за даними work.ua, з Польщі повернулися близько 90% з 89 тис. українців. У цьому разі пані Сафронова вважає, що вони все ж шукатимуть роботу на малій батьківщині. І необов’язково в тих сферах, в яких працювали до карантину.

“Якщо готельно-ресторанна сфера, спортивні заклади та салони краси зараз, з очевидних причин, переживають далеко не найкращі часи та змушені скорочувати працівників, то в деяких галузях вдалось зберегти темпи набору нових співробітників”, — розповідає Дрожжина.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

Ба більше, є сфери, в яких кількість вакансій зросла майже вдвічі. Так, згідно з аналізом бази grc.ua найбільший приріст кількості вільних місць у квітні в порівнянні з березнем показали логістика, ІТ-сфера, телекомунікації та зв’язок, роздрібна торгівля, медицина та фармацевтика.

Щодо прогнозів затребуваності професій, то, за даними ДЦЗ, після відновлення роботи підприємств на ринку праці користуватися попитом можуть ті самі професії, що й до пандемії COVID-19.

“Затребуваними будуть керівники середньої та вищої ланок, які зможуть розробити та реалізувати нову стратегію і максимально швидко відновити компанію, маркетологи та PR з акцентом на антикризові комунікації. Передбачається, що із високою занепокоєністю питанням підтримки здоров’я гарний попит буде на медиків та фармацевтів”, — прогнозує пані Дрожжина.

Попит на юристів, фінансистів та HR-менеджерів зросте у форматі аутсорсу. ДЦЗ завбачує, що фрілансерів побільшає й серед інших професій. Зокрема, дизайнерів, аналітиків, коректорів, художників, фотографів, копірайтерів, журналістів, адміністраторів соцмереж, онлайн-консультантів та менеджерів сall-центрів.

Тим часом й ДЦЗ, й експерти одностайно наголосили, що зменшиться попит на працівників, роботу яких можна автоматизувати, наприклад: кондуктор громадського транспорту, консьєрж, паркувальник, а також на тих, хто працював у галузях, які найбільше постраждали внаслідок карантину: туризм, цивільна авіація, готельний та ресторанний бізнес.

Зупинений набір співробітників, природна плинність кадрів та діджиталізація: результати дослідження «HR в період пандемії»

Тож, як кажуть спеціалісти, зміни лише почалися, хоча перші страхи та прийняття неминучого співробітники і керівники ментально пройшли. Фахівці радять перекваліфіковуватися на діджитал-спрямовані профсфери: IT, дизайн, маркетинг, аналітика даних тощо.

Матеріал підготовлено журналістами видання «БІЗНЕС»

Вакансии дня

Комментарии